Rejestracja stron internetowych. Konieczność?

Rzeczpospolita opublikowała dziś wypowiedź Sędziego SN J. Sobczaka, który twierdzi, że: „Zgodnie z prawem prasowym treść publikacji nie wpływa na to, czy ma być uznana za prasę. Jeśli więc strona internetowa nie tworzy zamkniętej jednorodnej całości i jest aktualizowana co najmniej raz w roku, to jest prasą. Gdy nowe informacje pojawiają się na stronie częściej niż raz w tygodniu, to mamy do czynienia z dziennikiem, jeśli rzadziej, to z czasopismem. Zarówno jedno, jak i drugie trzeba zarejestrować”.

Otóż kompletnie nie zgadzam się z tak postawioną tezą (tą wyboldowaną).

Niewątpliwie wszelkie publikacje w internecie, to prasa. Podzbiorami prasy są dzienniki i czasopisma, których definicja umieszczona jest w art. 7 ust. 2 pkt 2 i 3 Prawa prasowego. Zgodnie z tymi przepisami dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu. Z kolei czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2.

Z przepisu tego wynika, że definicja dziennika i czasopisma nie daje podstaw do przyjęcia, że publikacje w innej formie niż w formie druku albo dźwięku, albo dźwięku i obrazu łącznie, kwalifikują się do zbioru dzienników lub czasopism, choć stanowią prasę. Ewentualne rozszerzanie tej definicji na media nie uwzględniane w 1982 r., gdy ustawa była uchwalana, jest w mojej opinii przykładem niedopuszczalnej wykładni rozszerzającej. Niedopuszczalnej dlatego, że wbrew jednoznacznemu tekstowi przepisu wywodzi się z niego treści zwiększające ciężary dotykające obywatela.

Jeśli przyjmie się, że dziennik i czasopismo, to tylko ta część prasy, która jest publikowana w ww. sposób, to oczywistym będzie, że pozostała część prasy nie podlega publikacji, bowiem zgodnie z art. 20 ust. 1 Prawa prasowego, jedynie wydawanie dziennika lub czasopisma podlega rejestracji. Wydawanie innej prasy – nie.

Komentarze 33 to “Rejestracja stron internetowych. Konieczność?”

 1. pretm Says:

  A jeżeli na blogu publikujesz „dźwięk i obraz”, bo np. wklejasz klipy z YouTube to czy wtedy nie popadasz pod dziennik?

 2. Tomasz Waszczyński Says:

  To ciekawe pytanie. Ja bym to kwalifikował w zależności od zawartości treściowej. Tzn. jeśli klip jest wyłącznym nośnikiem treści, to można byłoby uznać, że wchodzi w grę rejestracja. Jeśli jednak byłby to jedynie ozdobnik, dodatek – to już nie. Poza tym należałoby sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie czy klip z youtube, w ogóle może być traktowany jako przekaz za pomocą obrazu i dźwięku skoro umieszczenie go na stronie, technicznie polega na wklejeniu linka.
  Nie wykluczam jednak interpretacji nakazujących rejestrację zawsze, gdy klipy się pojawiają. Uważam jednak, że przy tak niejasnych – w tym zakresie, oczywiście – przepisach, karanie za brak rejestracji byłby nieuzasadniony. Poza tym, jest jeszcze kwestia szkodliwości społecznej. Moim zdaniem, zaniechanie polegające nie braku rejestracji strony internetowej osoby fizycznej mogłoby być książkowym przykładem na zachowanie, które nie niesie ze sobą żadnego ładunku szkodliwości.

 3. Witold Skaczkiewicz Says:

  A zatem?

  Dura lex, sed lex!
  Proponuje na początek ukarać wszystkich grzywną 🙂

  PANOWIE POSŁOWIE do ROBOTY, zrobić coś z tym idiotyzmem.

 4. Getoryk Says:

  A jak na łacinę przełożyć: Prawo, ale głupie prawo? Przydałoby się w Polsce takie powiedzenie 🙂

 5. natenczas Says:

  Witam.
  Mam pytanie;
  czy ten blog został już zarejestrowany ? 🙂

  Pozdrawiam.

 6. Tomasz Waszczyński Says:

  Dosłownie przed sekundą przyszło mi do głowy, że złożę wniosek o rejestrację bloga, by został on oddalony jako bezzasadny, a natenczas właśnie się mnie o to pyta :))
  Nie został i mam nadzieję, że nie zostanie, ale dla sportu wniosek złożę. Będę informował o postępach.

 7. natenczas Says:

  Serdecznie dziękuję za zauważenie mojego pytania.
  Czekam na relacje.

  Pozdrawiam.

 8. Witold Skaczkiewicz Says:

  Zapraszam do siebie, bo śliczna grafika, oddaje doskonale ta chwile!

  http://wierszole2007.wordpress.com/2007/08/29/dura-lex-sed-lex/

 9. Tomasz Waszczyński Says:

  Dzięki za zaproszenie 🙂

 10. takori Says:

  Ta sama RZ obok ww wypowiedzi podaje cenę obowiązkowj rejestracji w wysokości złotych polskich czterdziestu. Państwo zbiera haracz? A propos rejestracji – w tymże jest adnotacja /…/”Jeżeli postanowienie sądu nie zostanie wydane w ciągu 30 dni, można wydawać dziennik lub czasopismo bez rejestracji.”/…/
  A co będzie jeśli wszyscy oddadzą ( o ile wogóle) podania tego samego dnia?

 11. natenczas Says:

  takori

  A co ma być ?
  Takiej akcji nikt się nie podejmie.Jeżeli ja np.mam 4. strony,to nie polecę i dam im 160,-pln.
  Chyba normalne.A urzędy i tak się wyrobią 🙂

  Pozdrawiam.

 12. Tomasz Waszczyński Says:

  @natecznas
  Ale w zasadzie z przepisów nie wynika, że jak masz 4 strony, to musisz zarejestrować 4 czasopisma 🙂

 13. natenczas Says:

  re;Tomasz Waszczyński
  To może mam zarejestrować wydawnictwo ? Już nie wiem. 🙂

 14. takori Says:

  Ta cała historia i tak się rozleci, chociażby od salw śmiechu. Swoją szosą to będziemy w ścislej czołówce potentatów prasowych. Tyle wydawnictw tylu dziennikarzy! Ciekaw jestem co na to Stowarzyszenie? Jako że określenie kompleks mniejszości nie jest ostatnio w tonie, nazwałbym to dla odmiany manią wielkości.

 15. natenczas Says:

  Sz.P.Redaktorze.

  Co tam na froncie ?
  Wszak obiecał Pan…

  Pozdrawiam.

 16. Tomasz Waszczyński Says:

  Na razie poszła opłata. Dziś pójdzie wniosek.

 17. Wniosek o rejestrację bloga - złożony « Tomasz Waszczyński Says:

  […] o rejestrację bloga – złożony Zgodnie z obietnicą, wysłałem dziś wniosek o rejestrację tego bloga jako czasopisma. Zobaczymy, czy Sąd Okręgowy […]

 18. jah Says:

  a może skierować pismo do rzecznika praw obywatelskich, aby wystąpił o uchylenie przepisu?

 19. Tomasz Waszczyński Says:

  Można. Ale tak będzie szybciej.

 20. Sebastian Says:

  Gdzie można znaleźć druk wniosku, gdzie się go składa itp?

 21. Tomasz Waszczyński Says:

  Druku nie ma, ale Olgierd tutaj udostępnił swój wniosek, więc można skopiować. Składa się do Sądu Okręgowego, Wydział Cywilny.

 22. kresowiak Says:

  Jestem najstarszym blogerem w Europie, mam 78 lat. Publikuję
  wspomnienia i refleksje na stronach: supersenior w onecie i
  to29ja w interii, podpisując się Kresowiak. Nie będę jednak
  rejestrował się, a 7 września w interii i 10 września w onecie
  pożegnam się z moimi czytelnikami.

 23. Kot Behemot Says:

  Genialnie, czyli trzynastoletnie idiotki, publikujące dollsy i opowiadania o Harry Potterze wg pana Sobczaka też się mają zarejestrować?
  http://www.liberumveto.wordpress.com (czy ten adres się automatycznie umieszcza, czy ja to mam wpisywać, żeby ktoś mógł to mnie trafić?)

 24. natenczas Says:

  Proponuję przeczytać ten wątek z Rzepy

  http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070905/prawo/prawo_a_4.html

  Pzdr.

 25. oszolomiony Says:

  A sklep internetowy to tez czasopismo ? A jesli strony sa umieszczone na zagranicznym serwerze ? Nie slyszalem o takim pomysle w zadnym innym kraju. Tylko w Polsce. Co za popieprzony kraj. Zawsze byl i zawsze bedzie.

 26. Marian Says:

  a co ze stronami BIP urzędów gmin, miast i ministerstw?

 27. shofer Says:

  ja bym zaraz kurwa wszystkich co maja strone ukaral 10 000 tys za to ze posiadaja strone, dobry pomysl co nie ? podsunalem super pomysl koalicji… ino skozystac… co za beznadziejna wladza plakac sie chce…

 28. Redaktor naczelny « Quake Says:

  […] stron internetowych. Z przykładowymi opiniami krytycznymi można zapoznać się tutaj oraz tutaj. Moim zdaniem krytyka ta jest zasadna a samo orzeczenie Sądu Najwyższego – błędne. Jednakże – […]

 29. Romek Says:

  Chciałem zapytać, czy wiadomo już coś więcej?

 30. Tomasz Waszczyński Says:

  Są sądy, które odmawiają rejestracji i takie, które uznają, że jest to niezbędne. Więcej jest u Vagli: za i przeciw. Generalnie więc jest standardowo, tzn. o jednolitości orzecznictwa można zapomnieć. Na ten temat też moja nowa notka, która ukaże się niebawem 🙂

 31. Romek Says:

  Natknąłem się na informację, że aby strona mogła zostać zarejestrowana, musi być aktualizowana w regularnych odstępach czasu, a nowe informacje muszą być wyraźnie oddzielane od starszych i opatrzane datą.

  http://www.taxlitigation.pl/legal_alert.html

  W przypadku mojej strony takie coś jest niemożliwe. Przez cały 2007 r. nie znalazłem czasu, by cokolwiek na niej zmienić, za to gdy ostatnio wziąłem się do galopu to i 2-3 razy w tygodniu coś nowego się pokazywało. W najbliższym czasie znowu będzie zastój. Mowy też nie ma o zaznaczaniu nowych rzeczy, bo cała aktualizacja polega wyłącznie na rozbudowie tego, co jest.

 32. GALILEUSZ Says:

  Shofer napisał: „Co za beznadziejna wladza plakac sie chce… ”

  Prawo nie nadąża za zmianami i niestety jest pełne błędów. Do tego w niektórych dziedzinach jest zbyt szczegółowe, w innych niedokładne.
  W tym przypadku sądy i wymieniony sędzia SN interpretuja przepisy tak a nie inaczej, mimo, że z daleka widać, że to duperela.
  Co jakiś czas wypływają podobne bzdury i buble prawne. Trzeba je poprawiać i dać ludziom normalnie funkcjonować.
  Jesteśmy uwikłani obowiązkami, zgłoszeniami, deklaracjami, Peselami, PITami i NIPami. Wszystko musi być zarejestrowane, żeby władza wiedziała to co ma wiedzieć. Wolność to była jedynie za jaskiniowców.

  A ja właśnie będę rejestrował czasopismo, ale papierowe …
  Jak przejdę całą drogę to chętnie napiszę kolejny komentarz.

  Pozdrawiam

 33. Anonim Says:

  hahahahahahhahahahahahahahah to nie strona internetowa hahaha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: