Zwrot opłat w postępowaniu upominawczym – cd

Jak pisałem w tekstach dotyczących zwrotu kosztów sądowych, nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadziła przepisy, które w sposób niezbyt oczywisty regulują zasady zwrotu 3/4 opłaty w sytuacji, gdy uprawomocni się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Kluczowe problemy dotyczą dwóch sytuacji. Po pierwsze, czy zwrot należy się, gdy sprawa została rozpoznana w postępowaniu uproszczonym i równocześnie upominawczym, a po drugie, gdy różnica między opłatą wniesioną i zwracaną wynosi mniej niż 30 zł (tyle wynosi minimalna opłata, którą należy uiścić przy wnoszeniu pozwu). Występuje też trzeci problem, który ma jednak daleko mniejsze znaczenie, a mianowicie czy z tytułu opóźnienia w przekazaniu zwrotu opłaty należą się odsetki ustawowe od Skarbu Państwa.

W postanowieniu z 30.08.2007 r. Sąd Okręgowy w Katowicach, uwzględniając zgłoszone zażalenie, wypowiedział się w przedmiocie pierwszego z problemów. Sąd podzielił mój pogląd, że zwrot opłaty nie zależy od tego czy uiszczona przy pozwie opłata była stała czy stosunkowa, a także wprost potwierdził, że zwrot 3/4 opłaty należy się także wówczas, gdy sprawa rozpoznana była w postępowaniu uproszczonym i równocześnie upominawczym. To oczywiście nie przesądza ostatecznie, która wersja wykładni art. 79 UKSC będzie wiążąca, ale daje nadzieję, że ta korzystna dla powodów.

W sprawie nie poruszono pozostałych kwestii, ale sprawy są w toku i liczę na to, choć przyznam szczerze, że coraz mniej, że również zostaną one rozstrzygnięte pozytywnie.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Zwrot opłat w postępowaniu upominawczym – cd”

  1. Zapadła uchwała dotycząca zwrotu opłat od pozwu « Tomasz Waszczyński Says:

    […] Zwrot opłat w postępowaniu upominawczym – cd […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: