Zapadła uchwała dotycząca zwrotu opłat od pozwu

W dniu wczorajszym Sąd Najwyższy, w odpowiedzi na pytanie prawne zadane przez Sąd Rejonowy w Poznaniu, które dotyczyło zwrotu 3/4 opłaty od pozwu w sytuacji, gdy opłata wyniosła 30 zł, podjął następującą uchwałę (sygn. akt III CZP 146/07):

„W razie uprawomocnienia się nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym sąd zwraca stronie trzy czwarte opłaty od pozwu także wówczas, gdy uiszczona opłata odpowiada wysokością opłacie podstawowej (art. 79 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.)”.

Powyższe oznacza, że nawet jeśli od pozwu wniesiono opłatę w wysokości 30 zł, to sąd z urzędu powinien zwrócić 22,50 zł, a ostateczna cena pozwu wyniesie 7,50 zł, o czym pisałem już rok temu. Zwrot taki powinien nastąpić w postępowaniu upominawczym-zwykłym jak i upominawczym-uproszczonym. To ostatnie nie wynika wprost z samej uchwały, ale z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w uzasadnieniu (pytanie było postawione właśnie w postępowaniu upominawczym-uproszczonym).

Zainteresowanych zgłębieniem tematu zapraszam do przeczytania moich wpisów:

Zwrot opłaty sądowej

Jeszcze raz o opłacie od pozwu

Zwrot ¾ opłaty od pozwu w postępowaniu upominawczym – opinia

Zwrot opłat w postępowaniu upominawczym – cd

Jest pytanie prawne w sprawie opłat

Komentarze 2 to “Zapadła uchwała dotycząca zwrotu opłat od pozwu”

 1. Anonim Says:

  Wszystko pięknie, tylko jak się to ma do następującej kwestii: w nakazie zapłaty sąd orzekaz, że X ma zapłacić Y kwotę 200 zł. wraz z kosztami procesu 30 zł.
  X nie wnosi sprzeciwu w ustawowym terminie, nakaz się uprawomocnia. A zatem sąd powinien zwrócić Y 22,50 zł. A zatem koszty procesu poniesione przez Y nie wynoszą 30 zł. (jak to orzeczono w uprawomocnionym nakazie) lecz 7,50. A zatem jest to sprzeczne z art. 98 § 2 kpc.

  T a u c h w a ł a t o b z d u r a . . .

 2. Tomasz Waszczyński Says:

  Uchwała jest w porządku, wcześniejsze orzeczenie sądu nie. Gdyby sad zasądził prawidłowo 7,50, to wszystko byłoby ok. Istotne jest jednak to, że Skarb Państwa nie może się zwalniać z obowiązku zwrotu powodowi 3/4 opłat tylko dlatego, że wcześniej organ wymiaru sprawiedliwości popełnił błąd. To są bowiem zupełnie inne podmioty i zupełnie inne obowiązki.
  Zresztą – jeśli sąd zasądziłby na rzecz powoda nie 30 zł tylko 600, to co? Też pozwany musiałby dbać o swój interes i składać zażalenie, bo jak nie, to musiałby płacić. Sytuacja identyczna i uchwała nic tu nie zmienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


<span>%d</span> blogerów lubi to: